sdílet

Negativní vliv alkoholu na spánkový cyklus

Možná to zní lákavě - večerní sklenka vína či pivo ke zklidnění a usnutí. Ale pravda je, že alkohol má na náš spánek spíše negativní vliv. Ten pití může třeba zpočátku usnadnit zasínání, ale celkově kvalita spánku trpí. Alkohol podporuje křehkost REM fáze, která je klíčová pro dobrý odpočinek a regeneraci mozku. Bez dostatečné REM fáze se probouzíme unavení a bez energie, ačkoliv jsme možná spali 'dost' hodin. Nepříjemně známá je i tendence alkoholu zvyšovat tendenci k nočnímu probouzení a močení, což spánek fragmentuje a vyvede nás z tých hlubokých fází spánku, kde se opravdu odpočívá.

Alkohol a jeho vliv na kvalitu spánku

Kvalita spánku je důležitější, než možná tušíme. Když pijeme alkohol před spaním, disruptujeme klíčové tělesné procesy, které ovlivňují, jak odpočatí se ráno probudíme. Alkohol zkracuje dobu hlubokého spánku, což je fáze, kdy se tělo nejvíce regeneruje a opravuje. Pro někoho to není hned poznat, ale po čase si vzpomene, že ty lepší rána bez kocoviny prostě nebyly náhoda. Obnova mozku, svalů a dalších systémů je klíčová a bez hlubokého spánku jsme jako auto, kterému nikdy nepřidají plný tank paliva. Jasně, pojede, ale ne tak dobře, jak by mohlo.

Dehydratace a noční buzení

Alkohol je diuretik, což znamená, že podporuje vylučování moči. To může vést ke zvýšenému nočnímu buzení, a tedy k narušení spánkového rytmu. Možná znáte ten pocit, když se v noci budíte a cítíte se jako uschlá houba. A skutečně, po večerním pití máme tendenci pít méně vody a tělo rychle ztrácí tekutiny. Samotné opakované buzení na toaletu je pro spánek hrozné, protože narušuje jak dlouhé fáze hlubokého spánku, tak energetickou obnovu. Je to zkrátka jeden velký zásah do celého spánkového procesu.

Kocovina a následující den

Večerní pití a následná kocovina nemají dopad jen na noc, ale i na další den. To nikdy není jen o bolesti hlavy; je to o celkovém stavu organismu. Pracovní výkonnost klesá, soustředění ujíždí, rozhodování je pomalejší a nálada? No, věřte, že není na vrcholu. Existuje mnoho studií, které poukazují na to, jak následující den po pití jsme méně produktivní a naše smýšlení není tak jasné, jak by mohlo být. I bez kocoviny je tam ten pozadní efekt - slabá produktivita, snížená schopnost učit se a zhoršená paměť.

Zdravotní problémy a dlouhodobé následky

Pití alkoholu před spaním rozhodně není zdravé a může vést k dlouhodobým problémům. Kromě nespavosti a snížené kvality spánku hrozí i řada jiných zdravotních komplikací. Ty sahají od vysokého krevního tlaku až po problémy s játry a srdečním obtěžováním. Občasné večerní pití nemusí vytvářet hned katastrofální scénáře, ale dlouhodobé následky si na jednoho mohou počkat. Poslední věc, kterou bychom chtěli, je usnout v zápalu alkoholové euforie a probudit se v boji s chronickým onemocněním.

Alternativy k večernímu pití a uklidnění

Rádi byste se přesto večer něčím osvěžili nebo potřebujete uklidnit mysl před spaním? Skvělou alternativou může být bylinkový čaj, který podporuje relaxaci a spánek, bez negativních důsledků jako u alkoholu. I meditace, lehké strečinkové cvičení nebo poslech uklidňující hudby mohou pomoci tělo připravit na noc bez negativních dopadů na zítřejší den.

Strategie pro zlepšení spánkové hygieny

Spánková hygiena je něco jako zubečková - musíme se o ni pravidelně starat, abychom udrželi zdraví. Zahodit alkohol před spaním je jeden ze základních kroků. Jde o to nastavit pravidelný spánkový režim, vyvarovat se stimulací před spaním jako jsou obrazovky a těžké jídlo a investovat do pohodlné postele a lůžkovin. To vše vytváří správné zázemí pro kvalitní noční odpočinek.

Jak zlepšit kvalitu večerního odpočinku

Hodinu nebo dvě před spaním vypněte všechny obrazovky, ztlumte světla a věnujte se klidným činnostem. Jste-li zvyklí si večer něco dopřát, pojďte to promyslet - třeba horká koupel, dobrá kniha, lehká večeře. To všechno jsou věci, které vás mohou uklidnit stejně dobře nebo i lépe než alkohol, ale bez negativních důsledků na spánek a načerpání nové energie pro další den.