sdílet

Význam stravy při léčbě dny

Dieta hraje klíčovou roli v managementu a léčbě dny, typu zánětlivé artritidy způsobené nadměrným hromaděním kyseliny močové v těle. Je známo, že určité potraviny mohou hladiny kyseliny močové výrazně ovlivnit, což může vést k tvorbě krystalů v kloubech, což způsobuje intenzivní bolest a zánět. Jídla bohatá na puriny, chemické látky, které se v těle přeměňují na kyselinu močovou, jsou zvlášť problematická. Přesto se nemusíte vzdát všech oblíbených potravin, důležitý je vyvážený přístup a správná volba jednotlivých skupin potravin.

Co zařadit do svého jídelníčku

Pro lidi trpící dnou je zásadní vybírat potraviny, které nezvyšují hladiny kyseliny močové. Některé z těchto potravin zahrnují nízkopurinové zdroje jako je čerstvé ovoce a zelenina. Jablka, hrušky, banány a citrusové plody, stejně jako zelenina jako jsou brokolice a cuketa, jsou obzvláště prospěšné. Vápník obsažený v mléčných výrobcích jako mléko a jogurt může rovněž pomoci. Obiloviny, jako je rýže, oves a celozrnný chléb, jsou dobrým zdrojem energie a zároveň bezpečné volbě. Nezapomínejte na ořechy a semena, které dodávají zdravé tuky a bílkoviny bez zbytečného nárůstu kyseliny močové.

Potraviny, kterým byste se měli vyhnout

Stejně důležité jako vědět, co jíst, je pochopení, kterých potravin byste se měli vyvarovat. Velkým nebezpečím pro pacienty s dnou jsou potraviny vysoké na puriny. Tyto zahrnují červené maso a vnitřnosti, které můžou dramatičtě zvyšovat hladiny kyseliny močové. Mořské plody, zejména skořápkové, mají vysoký obsah purinů a měly by být konzumovány s mírou. Alkoholické a slazené nápoje mohou zpomalovat vylučování kyseliny močové z těla, proto by měly být omezeny nebo úplně vyloučeny. Správná hydratace je klíčová, doporučuje se pít dostatek vody, která může pomoci vylučování kyseliny močové z těla a prevenci vzniku krystalů.